Son Dakika

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor? Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor?

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor ; Bildiğimiz üzere sınavların ismi sık sık değiştiriliyor ve zaman zaman biz bile bu isimleri takip etmekte zorluk çekebiliyoruz. Bu makalemizde sizlere TYT – AYT Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Sınavı

Arkadaşlar öncelikle TYT yani eski adıyla “YGS” toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. TYT sınavının soru dağılımları şu şekildedir. 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler, 40 Türkçe, 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplamda 120 soru var. Öğrencilerden bu sorular için 135 dakikada cevap verilmesi istenmektedir.

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi

Eski sisteme göre adı “LYS” olan bu sınav Temel Yeterlilik Sınavından sonra yapılacak olan bu sınavda 40 Türkçe, 40 Fen Bilimleri, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik olmak üzere totalde 160 soru mevcuttur. Ve bu soruların 180 dakikada cevaplanması istenmektedir. Baraj puanı minumum 180 olan bu sınavın üniversite tercih ederken ki ağırlığı daha fazla olacaktır.

TYT puanın %40’ı AYT sınavının ise %60’ı alınmaktadır. Tercih yaparak bir bölüme gitmek isteyen arkadaşlar TYT sınavından 150 puanı geçerek 2. aşamada AYT sınavına girerek alacağı puan ile tercih yapacak.

Besyo Hangi Puan Türüyle Alıyor?

Üniversitelerin mülakatla sınav yapan fakülte ve yüksekokullarına girebilmek için TYT sınavından 150 puan ve üstü çekmeniz yeterlidir.

Lakin yine üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarına tercih ile gitmek isteyen besyo adaylarının 2. sınava da yani AYT sınavına da girmeleri gerekmektedir.