Son Dakika

Spor Bilimleri Bölümü

Spor Bilimleri Bölümü Spor Bilimleri Bölümü

Spor Bilimleri Bölümü nedir?

Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü, Antrenörlük Eğitimi bölümü, Spor Yöneticiliği bölümü ve Rekreasyon bölümlerinden farklı olarak Spor Bilimcisi yetiştirmek üzere eğitim veren Spor Bilimleri Bölümü ‘dür.
Eğitim-Öğretim süresi 4 yıl olan Spor bilimleri bölümü Türkiye’de 4 üniversite de bulunmaktadır.
Bunlardan ; ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ ve BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ’NDE bulunan Spor bilimleri bölümü SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ adı altında bulunmaktadır. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE bulunan Egzersiz v Spor bilimleri bölümü ve SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ’NDE bulunan Spor bilimleri bölümü ise SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ adı altında bulunmaktadır.

Spor Bilimleri Bölümü Kamu ve Sektördeki İş Tanımı

Spor bilimcisi olarak mezun olan öğrenciler her yaş grubundan bireylerin, spor branşlarına seçimi, yönlendirilmesi, geliştirilmesi, yetenek modellemesi, performans analizi, her tür spor dalı kondisyonerlik, antrenman programlarının hazırlanması ve antrenörlük uygulamaları, bunlara dayalı araştırma geliştirme çalışmalarında katkı sağlayıp destek verirler.

Kamu ve Sektördeki istihdam Alanları

Üniversitelerde, Milli Eğitim Bakanlığında, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Merkez ve Taşra teşkilatlarında, Spor Federasyonlarında, Spor Kulüplerinde, Sportif performans ve Araştırma Merkezlerinde, Yetenek Seçimi ve Gelişimi Merkezlerinde, Fiziksel uygunluk (Fitness) Merkezlerinde, Sporcu Eğitim Merkezleri ve Belediyelerde çalışma imkanları ve istihdam edilebilme olanakları vardır.

Besyo Ajans

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ SİZLER İÇİN EN İYİSİNDE!