Son Dakika

Yağ Yakımı

Yağ Yakımı Yağ Yakımı

Yağ Yakımı ; Öncelikli şunu söyleyelim her kilo verdiğinizde yağ yakmış olmasınız. Kiloyu kas kaybına uğrayarak , böbreğini aldırarak , midesini küçülttürerek gibi farklı şekilde kilo verebilirsiniz ancak bunların hiçbir aslına uygun olmaz. Yağ dokusu vücudun depoladığı , protein gibi bir enerjidir.Her insanda genetiğine bağlı olarak kimisinde bacaklarında kimisinde göbeğinde kimisinde basenlerinde vs. depolanır. Kilo alıp verme konusunda birkaç faktör var şimdi bunlara bakalım.

  • -Beslenme
  • -Egzersiz (Hareket Durumu)
  • -Bazal metabolizma (BMR)
  • -Uyku

Beslenme için çok büyük ve uzun yıllardır tartışmalar oluyor. Kimi uzman vejeteryan beslenmenin çok daha sağlıklı ve iyi olduğunu söylerken , kimi uzman ise protein ağırlıklı  beslenmenin insanlar için çok daha faydalı olacağını söylüyor.

 

Yağ Yakımı

Öncelikle şunu bilelim yağlarda kaslarda hiçbir şekilde kaybolmazlar. Sadece yağ ve kas hücreleriniz büyür yada küçülürler. Bunlara çok girmeksizin yağ yakımı konusunda bakmamız gereken şeyin öncelikle günlük harcadığımız enerji ve besinlerden aldığımız kalori miktarı olduğunu söyleyebiliriz. 1 Kg yağ yakmak için ortalama 7000 – 7500 cl yakmak gerekir .Yani günlük 2700 cl enerji harcıyorsak , zayıflamak için bizim besinlerden almamız gereken kalori miktarı  2000 -2100 cl olmalıdır.

Bu sayede günde ortalama 600 cl vererek ayda ortalama 4 kilo verebiliriz.Marketten aldığınız kapalı besinlerin arkasında gramajı ve kalori miktarı mutlaka yazacaktır. Diğer kalan elma , muz gibi besinlerinde kalorisini internetten bulabilirsiniz. Bunlara dikkat ederseniz yağ yakımı yapabilirsiniz.Tabi bir diyetisyen ile çalışmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır.

Egzersiz ise sizin yağlarınızdan kurtulurken kas kütlenizi artırır.Sizi daha fit bir görünüme sokar.Kas kütlenizi artıracak hareketler yapmanız sizlerin hormonal performansınızı artıracaktır. Düzenli yaptığınız antrenman sonucunda insülin hassasiyetinizi artırır.Yaptığınız antrenman sonucu kas kütlelerinizin uyarılması sonucunda , gün içinde vücudunuzun kalori yakma oranını artırır.Eklemlerinizi ve omurganızı güçlendirir. Antrenmanlarınızda mümkün olduğunca son kısmında mutlaka kardiyo antrenmanlarına yer verin. Bu sizin yağ yakım oranınızı çok daha fazla artıracaktır.

Uyku yağ yakımı ve birçok konu için en önemli faktörlerden biri hatta beklide en başında geliyor. Verimli uyku uyuyan bir kişi daha iyi antrenman ortaya koyabilir , vücut metabolizmanız çok daha verimli çalışacaktır.Düzenli ve yeterli uyku sizin kas kütlenizi korur.Düzensiz ve yetersiz uyku ise sizin testesteron ve büyüme hormon seviyenizin düşmesine sebep olur. İşte bu yüzden düzenli ve yeterli uyumaya dikkat ediniz.

Bazal metabolizma (BMI) etkisini söylemeden öncelikle bazal metabolizma nedir buna bakalım. Bir tanıma göre dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerjiye bazal metabolizma denirken bir diğer tanımda bazal metabolizma, canlının yaşamına devam etmek için meydana getirdiği biyokimyasal bir süreçtir deniyor.Aslında ikisi de hemen hemen aynı şeyler.Yani tv izlerken , bir yerde otururken , uyurken  gibi sadece günlük hareketlerimizi yaptığımızdaki vücudumuzun harcadığı enerji ölçütüdür. Bu doğrultuda BMI hızınızı artıracak en öneli şey düzenli antrenman , antrenman yoğunluğunuz ve antrenman şiddetinizdir.

Hayatınızda antrenmana ne kadar düzenli yer verirseniz bazal metabolizma hızınızda artacağı için gün içindeki yağ yakma oranınız artacaktır.Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.Düzenli egzersiz yapmanız dileğiyle.İyi sporlar.

Besyo Ajans

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ SİZLER İÇİN EN İYİSİNDE!