Son Dakika

Uzun Süreli Antrenman Düzenlenmesi

                               Uzun Süreli Antrenman Düzenlenmesi

Uzun süreli antrenman düzenlenmesi üç bölüme ayrılır:

1.      Temel Antrenman Dönemi: Sporcunun spora ilk başladığı dönemdir. Küçük yaştan itibaren başlayarak 15-16 yaşa kadar devam eden genel ve çok yönlü olarak kuvvet, sürat, dayanıklılık, hareketlilik ve koordinasyon gibi motorik özelliklerin geliştirildiği, temel teknik ve taktik ilkelerinin öğrenildiği, sporcuların hareket zenginliğinin arttırıldığı, psikolojik özelliklerin ve sosyal davranışların geliştirildiği, antrenman ve yarışma uyumunun sağlanmaya başladığı dönemdir.

2.      Gelişim Antrenman Dönemi: Yapılan spor dalında olgunlaşmayı sağlar. Genel ve özel kondisyon düzeltilir, geliştirilir. Teknik- taktik eğitim düzeltilir. Zihinsel ve psikolojik gelişime daha fazla yer verilir. Kısacası bu dönem, üst düzey spor verimliliğine ulaşmak için basamak olan dönemdir.

3.      Üst Düzey Antrenman Dönemi: 17-18 yaşından sonra profesyonel özelliklerin branşlara özgü biçimde mükemmelleştirmeye çalışıldığı, teknik- taktik gelişiminin yarışma koşullarında en üst düzeyde uygulandığı, psikolojik ve zihinsel gelişimin özellikle, yaratıcılık ve sorumluluk duygularının geliştirildiği dönemdir.4

 

Bir antrenman içeriği, antrenman amaçlarına ulaşmak için antrenmanda kullandığımız alıştırmaları kapsar. Bu alıştırmalar iki’ye ayrılır.;

1.      Genel Geliştirici Alıştırmalar: Sporcunun genel ve çok yönlü gelişimini amaçlar. Uzmanlaşmanın alt yapısını oluşturur. Spora yeni başlayanlar ve gelişmekte olanlar için her spor dalına uygun alıştırmalardır.

2.      Özel Alıştırmalar: Bu alıştırmalar, genel alıştırmanın üzerine örülür ve belli branşa yönelik alıştırmalardır.